Hot Wheels – znacznie więcej niż zabawka

Artykuł

Ze świecą szukać osoby, która nie kojarzy nazwy bądź charakterystycznego logo Hot Wheels, które swoją drogą samo w sobie jest dzisiaj potężnym elementem popkultury. Nic dziwnego, 54-letnia historia, liczby i dokonania marki mówią same za siebie. Dziś Hot Wheels to nie tylko zabawka dla najmłodszych, a kultowe auto o wartości kolekcjonerskiej, które odpowiada na najnowsze trendy z wielu dziedzin. Można śmiało stwierdzić, że nie ma kategorii, w której nie zobaczycie Hot Wheels.

Hot Wheels

Pomijając doskonałe wykonanie, osiągi i wiele technicznych elementów, Hot Wheels to integralny element popkultury, odpowiadający na jej najnowsze trendy i oczekiwania dzięki ścisłej współpracy z globalnymi liderami w dziedzinie kinematografii, mody, luksusu, rozrywki, sportów akcji i sportów motorowych. A przykładów jest wiele.

Na początek kinematografia, bo czym byłoby KINO bez świetnych aut na ekranie?

Fast & Furious
Fast & Furious

Tego pytania nawet nie odważylibyśmy się zadać fanom serii „Szybcy i wściekli”. Hot Wheels wyszło im naprzeciw i stworzyło całą kolekcję odwzorowującą pojazdy, jakimi Dom Toretto i jego przyjaciele pożerali w zawrotnym tempie kolejne mile. Porsche 911 GT3 Cup z piątej części? Nissan Skyline GT-R Briana O'Connera? Chevy Camaro z 1969 roku? Wszystkie je i wiele, wiele więcej można kupić pojedynczo lub w zestawach.

Star Wars
Star Wars

Mało tego. Kultowe „resoraki” mają nawet powiązanie z agencją kosmiczną. Otóż w 1998 roku Mattel połączył siły z jednym z centrów badawczo-rozwojowych NASA, by stworzyć miniaturowy model pierwszego sprawnego łazika marsjańskiego (w 2012 roku współpracę odnowiono, tym razem w hołdzie kolejnej ekspedycji na Czerwoną Planetę – odwzorowując łazika Curiosity). Najwyraźniej ekspedycje kosmiczne na tyle spodobały się twórcom Hot Wheels, że postanowili sięgnąć także do fikcyjnego, kinowego świata. W efekcie powstały autentyczne repliki statków znanych nam doskonale ze Star Wars. Obecnie mają one zresztą ogromną wartość kolekcjonerską.

Batman
Batman

Równie niesamowity jest też kolejny projekt, o którym warto wspomnieć. W 2003 roku Mattel podpisał licencję z DC Comics, a jeden z najbardziej znanych pojazdów w świecie popkultury stał się częścią linii Hot Wheels. Pierwszy Hot Wheels Batmobil był oryginalnym projektem stworzonym przez Mattel i Warner Bros. Na tym jednak przygoda z Batmobilem się nie skończyła. Najnowszy Batmobil, wyprodukowany w 2022 roku, to najwyższej jakości replika wykonana w skali 1:10. Zdalnie sterowany pojazd (bo takie Hot Wheels również ma w swojej ofercie) ma napęd na tylne koła i prawdziwe, działające zawieszenie. Auto wyposażone jest w efekty świetlne i dźwiękowe, które dodają mu autentyczności. Pojazd występuje w zestawie z platformą, która została zaprojektowana tak, by przypominać wnętrze pierwszej batjaskini superbohatera – z miejscem do zaparkowania auta i biurkiem, przy którym Bruce Wayne rozwiązuje mroczne zagadki.

Disney
Disney

Jednak pamiętajmy, że kino to nie tylko filmy akcji. Także dla młodszych fanów wielkiego ekranu i motoryzacji znalazło się miejsce w pokaźnym portfolio Hot Wheels. Pojazdy inspirowane postaciami ze stajni Disney’a (i nie tylko) z pewnością wywołały i wywołają jeszcze niejednokrotnie uśmiech na niejednej buzi.

Dużo dobrego dla fanów MODY

Gucci
Gucci

Aby uczcić swoje setne urodziny, dom mody Gucci nawiązał współpracę z zespołem projektantów Hot Wheels, by stworzyć miniaturowy model legendarnego Cadillaca „Sevilla by Gucci” z 1982 roku. Lata temu Gucci dodał włoskiego stylu do sedana z silnikiem V8, a Mattel poszedł na całość z kolekcjonerskim modelem w charakterystycznej dla siebie skali 1:64. Ta super limitowana wersja została zamieniona w całkowicie metalową, odlewaną karoserię i podwozie, a także gumowe opony Real Riders. Każdy szczegół, włączając w to wzór GG i złote lamówki na siedzeniach był dokładnym odwzorowaniem pełnowymiarowego modelu i rozgrzał do czerwoności zarówno fanów mody, jak i motoryzacji.

Supreme
Supreme

Ale kultowe „resoraki” świetnie wyglądają nie tylko w połączeniu z high fashion. Streetwear nie pozostaje dłużny! Globalna, niezwykle popularna marka Supreme w 2019 roku podjęła ekskluzywną kolaborację z Hot Wheels. W efekcie powstał Fleet Flyer przewożący BMW M3 z 1992 roku. Reakcja fanów obu brandów była natychmiastowa - model bardzo szybko stał się jedną z najbardziej rozchwytywanych pozycji w ofercie Supreme i momentalnie się wyprzedał. Dziś, auto zyskało ogromną wartość kolekcjonerską osiągając czterocyfrowe wartości.

Land Rover
Land Rover

Z kolei kanadyjski producent plecaków i akcesoriów – Herschel Supply Co. z okazji swojego dziesięciolecia zainicjował w 2020 roku współpracę z Hot Wheels i Land Roverem, chcąc oprzeć się na DNA swojej marki i podkreślając dekadę ciągłej podróży i przygody. Kolekcja powstała przy tej kolaboracji obejmowała nie tylko odlewany, miniaturowy pojazd Land Rover Defender, ale też plecak i zestaw narzędzi wykończone dwukolorowym uchwytem z taśmy, wkładką z nadrukiem Land Rovera, wewnętrzną etykietą Hot Wheels i sitodrukowymi logotypami Hot Wheels i Land Rovera.

Dobra MUZYKA za kierownicą. To must have w każdym aucie

Led Zeppelin
Led Zeppelin

O tym elemencie także nie zapomniał Mattel. I podjął w swojej historii kilka współprac z gwiazdami estrady. Przykłady? Ekskluzywna linia 5 modeli inspirowanych legendarną brytyjską grupą Led Zeppelin. Cztery symbolizują pierwsze, kultowe płyty zespołu, a piąty - olbrzymią trasę „Zeppów” po Stanach Zjednoczonych. Znajdziemy wśród nich m.in. złotego Austin Mini Vana z 1967 roku, który ma na boku symbole członków zespołu oraz grafiki z okładki płyty „IV” czy ciężarówkę „Hiway Hauler” pomalowaną w amerykańskie barwy z wypisanymi na zbiorniku wszystkie miasta, w których Zeppelini grali podczas wspomnianej amerykańskiej trasy.

Louis Fonsi
Louis Fonsi

Takiej współpracy nie oparł się też choćby Louis Fonsi, twórca ogromnego przeboju „Despacito”, który marzył o zaprojektowaniu własnego „resoraka”, a dzięki Hot Wheels – marzenie to stało się rzeczywistością. W efekcie powstał imponujący, zbudowany na zamówienie Ford Bronco '21. Ostateczny projekt znalazł urzeczywistnienie nie tylko w skali 1:64, ale także na jego naturalnej wielkości wersji! Słynny artysta Alex Vega z The Auto Firm pomógł przenieść tę niesamowitą wizję do skali 1:1 w ramach budowy własnej.

RLC
RLC

Pojazdy zawróciły w głowach nie tylko najmłodszym. Także starsi oszaleli na ich punkcie. Dowód? Najdroższy egzemplarz, jaki kiedykolwiek został sprzedany, kosztował 72 tysiące dolarów a największa ich kolekcja jest warta ponad 1 milion dolarów. Nie ukrywajmy – to już zabawa dla nieco większych chłopców! Marka stworzyła zresztą z myślą o nich Hot Wheels Red Line Club (RLC). Klub największych kolekcjonerów Hot Wheels umożliwia im dostęp do najbardziej limitowanych aut. Pojazdy członków RLC to często najrzadsze i najbardziej pożądane modele, które wyprzedają się w ciągu kilku minut. Prawdziwa gratka dla niejednego miłośnika motoryzacji.

Jak widać, Hot Wheels od dawna nie jest już tylko zabawką. Dziś autka są symbolem wielu ważnych wydarzeń, a także nawiązują do większości dziedzin kultury, sztuki i technologii. Kolekcjonerzy na całym świecie walczą o najbardziej nietypowe modele, do których dostęp jest często ograniczony, a ceny zawrotne. Fenomen Hot Wheels trwa od 1968 roku i z roku na rok zaskakuje coraz bardziej.

Zobacz więcej

Znaki towarowe VOLVO, powiązane znaki towarowe oraz szata graficzna są licencją Volvo Car Corporation.
Znaki towarowe General Motors zostały użyte zgodnie z licencją Mattel.
Chrysler, Plymouth i powiązane znaki towarowe, nazwy modeli pojazdów oraz szata graficzna są znakami towarowymi FCA US LLC i są używane zgodnie z licencją Mattel. © 2024 FCA US LLC.
Twin MillTM zawiera logo Mobil 1 TM.